Turystyka Gniezno
Powrót

Ławki – dom Hipolita Cegielskiego
 Ławki


W niewielkiej wsi Ławki, stoi niepozorny, murowany budynek z drewnianym gankiem, kryty czerwoną dachówką. W tym właśnie niepozornym domku przyszedł na świat Hipolit Cegielski.

Przyszły przemysłowiec zaczynał dosłownie od zera: jego ojciec, szlachcic pełną gębą, szybko utracił cały majątek. Młody Hipolit najpierw chciał zostać nauczycielem. Pedagogiem był faktycznie wyśmienitym, uwielbianym wprost przez uczniów. Cóż z tego: zajęcie to wiązało się z aktywnym uczestnictwem w germanizacji, na co Cegielski nie chciał się zgodzić.

Aby zarobić na chleb, otworzył w jednym z lokali poznańskiego hotelu „Bazar” sklepik o dość pospolitej nazwie „Handel Żelaza”. Oprócz gwoździ, kłódek i innych artykułów określanych dziś jako „1001 drobiazgów”, Cegielski z powodzeniem sprzedawał narzędzia rolnicze. Sukces na polu handlowym skłonił świeżo upieczonego kupca do rozpoczęcia produkcji narzędzi rolniczych pod własną marką. Kilkanaście lat później firma „Hipolit Cegielski” była już uznaną marką, a syn bankruta – potentatem finansowym.

  Mapa